IMG

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Automechanik

Tříletý učební obor: MECHANIK OPRAVÁŘ MOTOROVÝCH VOZIDEL (AUTOMECHANIK)

Tříletý učební obor: MECHANIK OPRAVÁŘ MOTOROVÝCH VOZIDEL (AUTOMECHANIK)

Učební obor Automechanik - nový název Mechanik opravář motorových vozidel (23-68-H/01) připravuje absolventy pro dílenskou praxi v autoservisech velkého, středního i drobného charakteru. Struktura výuky zajišťuje odbornost především v oblastech konstrukce a technologie oprav spalovacích motorů a ostatních částí motorových vozidel, volitelně svařování v ochranné atmosféře, strojního i ručního obrábění, klempířských prací a práce s plasty.

Ve třetím ročníku mohou žáci vykonávat odborný výcvik na smluvních servisech, popřípadě si mohou najít servis např. v místě bydliště sami. Za produktivní práci mohou žáci  získat odměnu. Veškeré učebnice pro žáky zapůjčujeme zdarma, žákům zajišťujeme zdarma pracovní oděv a obuv.

Podmínky přijetí

úspěšné ukončení ZŠ, doporučení lékaře pro zvolený obor

Organizace výuky

Ve všech ročnících se střídá jeden týden praktické výuky v dílnách SOU s týdnem teoretické výuky, probíhající ve škole vybavené moderní didaktickou technikou a učebními pomůckami. Dílny jsou vybaveny kovárnou, třemi svařovnami, pracovišti ručního obrábění a klempířství, pracovištěm strojního obrábění a hlavní halou pro opravu motorových vozidel, ve které je k dispozici moderní diagnostická technika.

Dovednosti a osvědčení absolventa oboru:

  • výuční list v oboru Automechanik
  • průkaz svářeče (není součástí učebního plánu, ale škola ho umožňuje získat s finanční spoluúčastí)
  • řidičský průkaz skupiny B, C zdarma
  • základy strojního obrábění
  • základy klempířství a práce s plasty
  • specializované práce s využitím moderní diagnostické techniky

Vyučované předměty:

Český jazyk a literatura, Anglický jazyk, Občanská nauka, Matematika, Fyzika, Chemie, Biologie a ekologie, Tělesná výchova, Informatika, Automobily, Elektrotechnika, Ekonomika, Opravárenství a diagnostika, Řízení motorových vozidel, Strojírenská technologie, Strojnictví, Technická dokumentace, Technologie oprav, Odborný výcvik.

Možnost dalšího studia

Po vyučení je možno absolvovat v SOU Nové Strašecí dvouleté denní studium v oboru Provozní technika a získat maturitní vysvědčení. Při této formě studia náleží rodičům všechny dosavadní sociální dávky a žákům zůstávají všechny výhody (ubytování, stravování) v SOU. Po úspěšném absolvování studia je možno studovat vhodný obor na vysoké škole.

Ubytování

Pro žáky, kteří nemohou nebo nechtějí dojíždět, je zajištěno ubytování na nově zrekonstruovaném Domově mládeže 1. kategorie v areálu SOU. Žáci mají k dispozici dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením, kuchyňky, klubovny, knihovnu. V každém pokoji je televizní rozvod a wi-fi síť s neomezeným přístupem k internetu. Příjezd na Domov mládeže je možný již v neděli od 18:00 nebo v pondělí před vyučováním. Odjezd je v pátek do 13:30. Poplatek za ubytování 1000,- Kč měsíčně.

Zájmové kroužky

Zájmové kroužky jsou nabízeny dle zájmu žáků a jsou bezplatné. V současnosti existují kroužky ledního hokeje, výpočetní techniky a motoristický. Žáci mají neomezený přístup k internetu, mohou trávit čas na sportovním hřišti školy, je jim hrazen vstup do posilovny.

Stravování

snídaně: 20,– Kč
svačina: 15,– Kč
oběd: 45,- Kč
večeře: 40,– Kč
celkem: 120,- Kč

Zdravotní požadavky na uchazeče

Zdravotní omezení jsou uvedena v příloze č. 2 k Nařízení vlády č. 211/2010 Sb.