IMG

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Projekty > ERASMUS+(Odborná praxe žáků v Itálii - březen 2024)

ERASMUS+(Odborná praxe žáků v Itálii - březen 2024)EN Co-funded by the EU_PANTONE.jpg

Odborná praxe žáků SOU v Itálii

 V posledních letech se studenti Středního odborného učiliště Nové Strašecí pravidelně účastnili odborné praxe v zahraničí v rámci programu Evropské unie Erasmus+. V letošním školním roce se tato 14tidenní praxe uskutečnila v italském Miláně a zúčastnilo se jí 14 studentů prvního ročníku nástavbového maturitního studia a dva učitelé v termínu od 3. do 16. března 2024.

20240311_111755.jpg

Akci z italské strany zajišťovala organizace Evolvo Miláno, se kterou má učiliště dobré zkušenosti se zabezpečením praxe již v předminulém roce. Ta obstarala praxi pro žáky ve smluvních autoservisech, zajistila vkusné ubytování v apartmánech na okraji Milána a postarala se o snídaně. V tomto směru byl pobyt organizován včetně dopravy autobusem z Nového Strašecí do Milána velmi dobře.

20240306_103522.jpg

Na práci byli studenti rozmístěni do celkem čtyř milánských autoservisů – Midas, Safety Car, Original Motors a Futurauto di Crippa. Zde uplatnili svoje odborné praktické dovednosti, které získali za tři roky studia na učilišti, a mohli je porovnat s pracovními metodami odborníků v Itálii. Navíc byli žáci nuceni komunikovat v angličtině, což je další oblast, která se jim v životě rozhodně může hodit. Prokázalo se, že naši studenti jsou rovnocennými partnery zaměstnancům zmíněných firem, pomáhali např. s výměnou oleje a filtrů, podíleli se na výměně brzdových kotoučů a destiček, prováděli výměnu tlumičů pérování nebo na vozidlech doplňovali či měnili provozní kapaliny. Nebyl pro ně problém provést diagnostiku závad na vozidle nebo přezout pneumatiky a vyvážit kola.

20240311_111719.jpg

Program Erasmus+ je zdařilým projektem EU pro žáky středních škol k získávání zahraničních zkušeností. Za absolvování této stáže obdrželi studenti certifikát, který jim může v budoucnu pomoci při získání zaměstnání. Studenti i učitelé měli pobyt plně hrazen z prostředků EU, na zajištění stravy v průběhu pobytu obdrželi kapesné a také kupón na hromadnou dopravu. Miláno je více než milionovou metropolí Lombardie, linky metra jsou zde vyhlášenou osou dopravy a tak nebyl problém dostat se ze čtvrti Cinisello Balsamo i do vzdálených servisů. Nebo využít kupón k dopravě za světoznámými milánskými památkami.

20240307_100617.jpg

Celou sobotu proto skupina věnovala prohlídce historických památek i moderních skvostů Milána. Navštívili Katedrálu Narození Panny Marie Duomo, divadlo La Scala, galerii Viktora Emanuela II. s luxusními obchody a renezanční hrad Sforzesco. Metrem poté zajeli na stanici Garibaldi, aby se podívali do čtvrti milánských mrakodrapů na Palazzo Lombardie. Celodenní výlet nakonec zakončili prohlídkou exponátů v Národním muzeu vědy a techniky Leonarda da Vinciho.

20240309_140001.jpg

Podstatné bylo, že spokojenost s praxí a pobytem panovala po všech stránkách. Jak na straně studentů, kteří si osahali životní realitu italského velkoměsta, tak na straně hostitelské organizace s bezproblémovým pobytem našich žáků, tak konec konců i ze strany autoservisů, které získaly na 10 pracovních dní odbornou pracovní sílu. Všichni na našich žácích oceňovali jejich odbornou připravenost, dochvilnost, slušnost, schopnost komunikovat anglickém jazyce a ochotu zapojit se do jakékoli pracovní činnosti.

20240315_163132.jpg

 Mgr. Milan Hamouz