IMG

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Projekty > Erasmus+ (Odborná praxe žáků SOU v Maďarsku - únor a březen 2023)

Erasmus+ (Odborná praxe žáků SOU v Maďarsku - únor a březen 2023)Datum konání:
19.2.2023

erasmus-logo-300x159.jpglogo

Odborná praxe žáků SOU v Maďarsku

V rámci programu Erasmus+ se 20 žáků třetích ročníků a  dva učitelé Středního odborného učiliště Nové Strašecí zúčastnili v letošním školním roce již druhé odborné praxe v maďarském hlavním městě Budapešti. Jednalo se o 14tidenní akci v termínu od 19. února do 4. března, v rámci které bylo těchto 20 studentů rozmístěno na celkem 8 budapešťských autoservisů a pneuservisů. Zde si ověřovali svoje odborné praktické dovednosti získané v průběhu studia na učilišti, získávali návyky z nových pracovních postupů obvyklých v Maďarsku a zároveň byli nuceni rozvíjet svoje jazykové schopnosti v anglickém jazyce. Praxi měli zajištěnu ve dvou autorizovaných servisech Nissanu, ve Smart Car servisu, v servisu Dottore Auto-Moto, Ötkerék servisu, Premio servisu a v pneuservisech Garay Gumi a Római Gumi. Žáci pomáhali zaměstnancům firem např. s výměnou automatické převodovky, prováděli diagnostiku závad vozidla a přípravu vozů na STK, podíleli se na výměně destiček a kotoučů na brzdové soustavě, jinde zase bylo potřeba na vozidle provést výměnu tlumičů pérování, výměnu provozních kapalin apod. Po končícím zimním období v pneuservisech přiložili žáci ruku k dílu při přezouvání pneumatik a vyvažování kol, ale i tyto servisy prováděly drobnou údržbu přistavených vozů.

Erasmus+

Program Erasmus+ je skvělým projektem Evropské unie k získávání zahraničních zkušeností. Za absolvování pracovní stáže obdrželi žáci certifikát, který jim nepochybně pomůže při získání zaměstnání a při jejich dalším uplatnění. Pobyt byl plně hrazen z prostředků EU, žáci dokonce dostali na běžné výdaje v průběhu pobytu kapesné a také 14tidenní kupón na hromadnou dopravu po Budapešti. Ta je velmi dobře propracovaná propojením linek metra, autobusů, trolejbusů, tramvají i vlaků, takže dostat se z centra Budapešti na pracoviště nebyl pro žáky žádný problém. Zprostředkovatelskou organizací z maďarské strany byla 1Ceba Budapest, se kterou měla škola velmi dobré zkušenosti již ze zabezpečení praxe na podzim 2022. Právě 1Ceba měla na starosti zajištění smluvních servisů pro žáky a to se jim podařilo na výtečnou. Dále zprostředkovala pro celou skupinu vkusné ubytování v apartmánech v centru Budapešti, snídaně a doprovodný program v průběhu víkendu. Celkově byl pobyt  zorganizován velmi dobře včetně dopravy autobusem.

Erasmus+

Dva týdny se tedy žáci museli individuálně nebo ve 2-3členných skupinkách dopravovat budapešťskou hromadnou dopravou na pracoviště, komunikovat anglicky  s kolegy na servisu a zajistit si stravování v průběhu dne. Kluci samozřejmě toužili  vhodně využít i volný čas. Navštívili jsme v průběhu pobytu řadu budapešťských památek – Rybářskou baštu, Budínský hrad, Parlament, Centrální tržnici atd., někteří žáci si byli o víkendu zaplavat v lázních Palatinus, jiní byli v budapešťské ZOO, v posilovně, další si půjčili elektrické koloběžky a projeli část města na nich. Život měli žáci v průběhu pobytu opravdu pestrý a zajímavý.

Erasmus+

Nejdůležitější však bylo, že s prací žáků na servisech panovala velká spokojenost. Při našich prohlídkách šéfové firem oceňovali jejich odbornou připravenost z učiliště, jejich dochvilnost, slušnost a výraznou ochotu zapojit se do pracovního procesu.  Takové hodnocení se pochopitelně dobře poslouchá a zprostředkovává pro další skupiny při podobných výjezdech.

Mgr. Milan Hamouz